18 Kasım 2014 09:11

Yüzde 80’i tamam

GAP'ın en önemli yatırımları arasında yer alan ve enerji bakımından ülkeye büyük katkı sağlaması beklenen Ilısu Barajı ve HES'in yüzde 80'i tamamlandı.

Mardin ve Şırnak sınırları arasında Dicle Nehri üzerinde 8 yıl önce yapımına başlanan ve Türkiye'nin hidroelektrik üretiminin yüzde 10’unu sağlayacak Ilısu Barajı ve HES'in yapımında sona yaklaşıldı. Mardin'in Dargeçit ilçesinin 15 kilometre doğusunda, Şırnak'ın Güçlükonak ilçesinin 13 kilometre kuzeybatısında, Suriye sınırına 45 kilometre mesafede, tarihi Ilısu kaplıcalarının kaynağında yapımı süren Ilısu Barajı ve HES'in hizmete girmesiyle bölgede ekonomik büyüme sağlanacak.

2015'te tamamlanması hedefleniyor

Temel hedefi bölgede halkın gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkanlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkıda bulunmak olan GAP'ın en önemli ayaklarından Ilısu Barajı ve HES'in yapımı hız kesmeden devam ediyor. Bu bağlamda barajın 2015 yılı sonunda tamamlanarak su tutmaya hazır hale getirilmesi planlanıyor.

Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu barajlar içinde gövde hacmi bakımından dünyada birinci, dolgu hacmi bakımından Türkiye'nin Atatürk Barajı'ndan sonra ikinci büyük, bin 200 megavat kurulu gücü bakımından Atatürk, Karakaya, Keban Barajı ve HES'lerinden sonra dördüncü büyük, Dicle Nehri üzerinde yapılmış ve yapılacak en büyük baraj ve HES olma özelliği taşıyor.

Bugüne kadar 4 milyar 130 lira harcama yapıldı

Ilısu Barajı ve HES inşaatının fiziki olarak yüzde 80'i tamamlandı. Bu kapsamda 24 milyon metreküplük gövde dolgusunun yüzde 95'i, beton imalatlarının da yüzde 55'i bitirildi. Ayrıca şimdiye kadar 4 milyar 130 milyon lira harcama yapıldı.

156 bin kişi istihdam edilecek

Çok önemli özelliklere sahip olan Ilısu Barajı ve HES'in yapılması ile bin 200 megavat gücündeki santralden üretilecek yıllık yaklaşık 4 milyar 120 milyon kilovat saat enerjisi ile yılda 920 milyon lira ülke ekonomisine enerji faydası temin edilecek.

Proje ile Şırnak'ın Cizre ilçesinde Cizre Barajı ve HES projesi yapılabilir hale gelecek ve bu sayede Cizre-İdil ovalarındaki 1 milyon 200 bin dönüm tarımsal arazinin modern şartlarda sulanması sağlanacak. Sulamaya açılacak bu alanda 156 bin kişi istihdam edilecek.

Bu alandaki çiftçilerin tarımsal veriminin 6 kat artması bekleniyor. Böylece bu projeden yılda 450 milyon lira sulamadan dolayı tarımsal fayda sağlanacak. Diğer taraftan yılda 1 milyar 200 milyon kilovat saat elektrik enerjisi üretilecek, bu da ekonomiye yılda 265 milyon lira enerji faydası sağlayacak.

Yeniden yerleşim için 106 milyon 870 bin lira ödenek

Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen yerleşim birimlerine ait çalışmalar için DSİ Genel Müdürlüğü ile TOKİ arasında protokol da yapıldı. Protokol gereği bu işlerin yürütülmesi için, kurum tarafından bugüne kadar TOKİ'ye 106 milyon 870 bin lira yeniden yerleşim ödeneği aktarıldı.

Proje çerçevesinde yeniden yerleşime tabi tutulan Ilısu köyünün yeni yerleşim alanında altyapı ve çevre düzenlemesi yapıldı ve 48 konut inşa edildi. Ayrıca 60 konutluk rezerv alan oluşturuldu. Konutlar Ilısu köyü hak sahiplerine 5 yılı geri ödemesiz, toplam 25 yılda ödenmek üzere çok cazip bir şekilde teslim edildi.

Haberin Fotoğrafları

Ilisu-baraji-insaat (1) Ilisu-baraji-insaat (2) Ilisu-baraji-insaat (3) Ilisu-baraji-insaat (4) Ilisu-baraji-insaat (5)

İLGİLİ HABERLER

 • Kavuşmaya az kaldı

  Tarihi İpek Yolu'nun devamı niteliğindeki Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde çalışmalar hava muhalefetine rağmen mühendis ve formenlerin gayretleriyle kontrollü bir şekilde devam ediyor.

 • Yönetmelik değişti

  Sürücü adayları ve sürücülerde aranacak sağlık şartlarına dair yönetmelikte yapılan değişikliğe göre, zeka geriliği (IQ düzeyi 79 ve altı), bunama sorunu, duygu ve heyecanı düşünceyi bozan sürekli bir hastalığı olanlar sürücü belgesi alamayacak.

 • Yerli şirkete gurbette de destek!

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ticari hayatına yeni başlayan şirketlere çeşitli imkanlar sunan kuluçka merkezlerinin yanında olduklarını belirterek, yurt dışında kurulan söz konusu merkezlere 3 milyon 850 bin dolara kadar destek verileceğini açıkladı.

 • 19 bin kişiye istihdam

  Kasımda 332 yatırım teşvik belgesi verildi. Yatırımların gerçekleştirilmesiyle 18 bin 785 kişinin istihdam edilmesi bekleniyor.

 • ‘Milli uydu’ 2020’de uzay yolcusu

  Mali kaynağı, tasarımı ve yazılımı tamamen yerli olan ‘milli uydu’nun ön tasarım aşaması tamamlandı. 2019 yılında tamamlanacak yerli uydu 2020 yılında uzaya gönderilecek.

BİLİYOR MUSUN?

 • 18 yaşa kadar güvence

  18 yaşından küçük olan bütün çocuklar anne babaları sigortalı olsun ya da olmasın sağlık hizmetlerinden koşulsuz olarak yararlanabiliyor.  DEVAMI


 • Kültür merkezleri arttı

  Bundan on yıl önce tüm Türkiye’de sadece 42 kültür merkezi vardı. Şimdi 84 kültür merkezi var.   DEVAMI


223

e-Devlet kapsamındaki kamu hizmetleri sayısı

 • Eğitimde dev proje

  FATİH Projesi kapsamında kısa sürede öğrenci ve öğretmenlere 62 bin 800 tablet dağıtılırken, okullara da 85 bin akıllı tahta yerleştirildi.  DEVAMI


 • Havamız daha kaliteli

  Hava kalitesinin ölçüldüğü istasyon sayısı on yıl önce sadece 16 taneydi. Şimdi 116 istasyonda ölçüm yapılıyor.  DEVAMI


 • 800’den 8 bine!

  Yoğun bakım yatak sayısı, son on yılda tam 10 kat artarak 869'dan 8 bin 100'e çıktı.   DEVAMI


 • Metro cazcıları şampiyon

  İnternette yayınlanan videolarıyla tanıdığımız 'Metro cazcıları' Avusturya'da düzenlenen Dünya Koro Şampiyonası'nda birinci oldu!  DEVAMI


 • Üniversiteliye destek

  Yurtlarda kalan üniversite öğrencileri artık daha sağlıklı beslenebiliyor. Üniversitelilere her ay 150 TL beslenme yardımı yapılıyor.   DEVAMI


 • Beyaz Saray’da büyük gurur

  İki Türk öğrencinin geliştirdiği ‘verimli enerji çözümleri’, Beyaz Saray’daki yarışmada iki dalda birden birinciliğe layık görüldü.  DEVAMI


 • Engellilere maaş kolaylığı

  Yüzde 70'ten fazla engelli olanların ve 65 yaş aylığı alan 85 yaş üstündeki vatandaşlar, maaşlarını evlerinden alabiliyor.  DEVAMI


 • Türk filmi izleniyor

  Yerli yapımlar 10 yıl önce 2 milyon kişi tarafından izlenirken bu rakam 20 milyon 800 bini aştı. 2013 yılının ilk 3 ayında ise bu rakam 14 milyona yaklaştı.  DEVAMI


 • Bartın gururla sunar

  Bartın Üniversitesinde yürütülen çalışmayla dünyada ilk kez parmak izinden cinsiyet tespit eden sistem geliştirildi.  DEVAMI


 • Şirketlerimiz sınır ötesinde

  Yurtdışında önemli yatırımlar yapan ve bir çok yabancıya iş kapısı olan Türk şirketleri, Türkiye'ye elde ettiği karın 1.2 milyar dolarını getirdi.  DEVAMI


 • Evde ücretsiz bakım

  Sağlık Bakanlığı tarafından verilen evde bakım hizmetlerinin ücreti, 2010 yılından beri devlet tarafından ödeniyor.   DEVAMI