SAĞLIK

13 Mart 2012 17:03

14 Mart artık daha anlamlı

 

Bugün 14 Mart Tıp Bayramı. Sağlık çalışanlarının bu özel gününü kutlayarak, vatandaşa ve sağlık çalışanlarına yönelik uygulama ve düzenlemeleri derledik. İşte Türkiye'de sağlık alanında gelinen nokta ve devrim niteliğindeki yenilikler:
 
Devlet ve özel hastanelerimizde Avrupa standartlarının yakalandığı ve çoğu yabancı hastanın ülkelerinden kalkıp Türkiye'de tedavi gördüğü günümüzde sağlık alanına ayrılan bütçenin artırılması önemli rol oynadı. Sağlık Bakanlığı'na rekor düzeyde ayrılan bütçe, 10 yıl önce 3 milyar 910 milyon lira iken, bu rakam 2011'de tam 4 kat artarak 14 milyar liraya ulaştı. Son 9 yılda 509'u hastane ve ek binası, bin 384'ü birinci sağlık kuruluşu olmak üzere bin 893 yeni sağlık tesisi tamamlanarak halkın hizmetine sunuldu.
SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı ayrımına son verildi. Tüm sağlık kuruluşları tek çatı altında toplanarak, hastanelerde geri çevrilme, rehin tutulma devri sona erdirildi. Vatandaşlarımız telefon ve internetten randevu sistemiyle muayene olmaya başladı, ilaç kuyruklarında yaşanan sıkıntılar da bitirildi.
'Tam gün yasası'yla vatandaşlarımız, özel muayenehanelere gitmeye zorlayan sistemden kurtarıldı. İnsanımızı sağlığından eden 'sağlıksız bürokrasi' ortadan kaldırıldı. Sağlık karneleri yerine TC Kimlik Numarası ile bütün sağlık hizmetlerine erişimin yolları açılarak, buna avuç içi tarama sisteminin de eklenmesi için çalışmalar başladı. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımızın yararlandığı yeşil kart uygulamasının sınırları daha da genişletilerek, yeşil kartlı vatandaşlarımız tüm sağlık hizmetlerini ücretsiz almaya başladı.
 
İnsanımızın sağlığını hastalanmadan önce koruyabilmek için de önemli bir bütçe ayrıldı. 10 yıl önce sadece 998 milyon lira olan koruyucu sağlık hizmetleri bütçesi 2011 yılında 6 kattan fazla artırılarak 6,5 milyar liraya çıkarıldı. Vatandaş kuyruklarda beklemesin diye hekim hizmet odası sayısı 6 bin 643'ten 21 bin 273'e yükseltildi. Yeni odalar sayesinde muayene edilen hasta sayısında yüzde yüz artış sağlandı. 10 yıl önce 20 bin hastaya bir uzman hekim muayenesi düşerken, şimdi bu rakam 2 binlere indi.
Her aile ferdinin gece-gündüz ulaşabileceği Aile Hekimliği uygulaması başlatıldı. 20 bin 500 Aile Hekimi halkımızın sağlık sorunlarını yakından takip etmeye başladı. 81 ilimizde ücretsiz kanser tarama ve eğitim merkezleri açıldı. Kızamık, tifo gibi bulaşıcı hastalıklarda 10 binlerde olan sayı sıfıra doğru yaklaştı.
Hastanelerimize son teknoloji getirilirken, 10 yıl önce 18 olan MR cihazı sayısı 247'ye; 12 olan tomografi cihazı sayısı 375'e; bin 510 olan diyaliz cihazı sayısı ise 4 bin 119'a yükseltildi. Böylelikle hastanelerimizin teknik donanım eksikliği şikayet konusu olmaktan çıkarken vatandaşlarımız daha doğru sonuçları almaya başladı ve sağlık çalışanlarımız da teknolojik donanıma sahip oldu.
 
Acil servislerde yer olmadığı için hastane hastane gezdirilen vatandaş görüntüleri tarihe karışsın diye, tam donanımlı yoğun bakım yatak sayısı 10 kattan fazla artırıldı. 10 yıl önce 869 olan yoğun bakım yatak sayısı 2011'de 8 bin 100'e çıkarıldı. Hasta odalarına konfor getirildi. Hastanelerde koğuş sisteminden, banyosu tuvaleti içinde olan oda sistemine geçildi. Cumhuriyet tarihimiz boyunca 7 bin yatak varken, son 9 yılda 30 bin modern yeni yatak yapıldı. 
 
Bir ülkenin en önemli gelişmişlik göstergelerinden biri sayılan anne ölüm oranı 1998'de yüz binde 70 iken bu oran 2011 itibariyle yüz binde 10'un altına düştü. Bebek ölüm hızı ise 10 yıl önce binde 29 iken 2011 itibariyle binde 10'a indi.
Herkese eşit sağlık hizmeti verebilmek için, 98 adet gezici sağlık hizmet aracı hizmete girdi. Araçlarda 18 milyon vatandaşımıza muayene yapıldı. Sağlık ocakları sayısı ise bin 572'den 5 bin 268'e yükseltildi. Böylece vatandaşlarımızın hastanelere sevk oranı yüzde 90 azaldı. 
Vatandaşlarımızın sağlıkla ilgili tüm sorunlarında yönlendirici ve bilgilendirici hizmet vermek için 'Alo 184 SABİM' kuruldu. Yılda ortalama 1 milyon çağrı alan çağrı merkezi 24 saat hizmet veriyor. 
 
Acil servis personel sayısında da önemli bir artış söz konusu. 10 yıl önce 4 bin 560 olan acil servis personel sayısı 2011'de 22 bine, 617 olan ambulans sayısı 2011'de 2 bin 547'ye, 481 olan acil müdahale istasyon sayısı 2011'de bin 500'e çıkarıldı. Zor koşullarda bile hastalara ulaşabilmek için 132 adet kar paletli ambulans, 18 adet helikopter ve 2 uçak ambulansı ile 4 adet deniz ambulansı, Türkiye'de ilk kez kullanılmaya başladı. 
 
Vatandaşlarımızın ilaca erişiminin önündeki pek çok engel de ortadan kaldırıldı. İlaçlarda yüzde 80'e varan indirimler yapılırken, hiçbir ayrım yapılmadan herkesin istediği eczaneden ilaç alabilmesi sağlandı. Sigarayla mücadele etmek için kapalı alanlara tütün ve mamullerinin kullanılmasına yasak getiren Dumansız Hava Sahası kampanyası başlatıldı. Türkiye bu uygulamasıyla dünya ülkelerine de örnek oldu. 
Bakanlık, bu kutsal meslekte kendine yer edinen hekim ve sağlık çalışanlarını korumak adına da önemli görevler üstleniyor. Dünya genelinde gördüğümüz, sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti Türkiye'de sıfıra indirmeye çalışan Sağlık Bakanlığı, konuyla ilgili ulusal bir eylem planı hazırlığında. Planla birlikte bir kurul oluşturulacak ve bu kurul sağlık çalışanları, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlardan oluşacak. Periyodik toplantılarla birlikte sağlık çalışanlarına yönelik şiddete asla tolerans gösterilmeyecek ve uluslararası örnek bir çalışmaya imza atılacak.
Sağlık Bakanlığı'na bağlı kurum ve kuruluşlarda 2011 yılında hizmet alımı yoluyla çalışan personel sayısı 120 bin kişiyi buldu. İşte tüm bunlar ve yazmakla sığdırılamayacak kadar olan devrim niteliğindeki uygulamalar, yatırımlar vatandaşların memnuniyetine de yansıdı.  9 yıl önce sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranı yüzde 39 iken, 2011 yılında yüzde 76'ya ulaştı. Sağlıkta gelinen noktayla Tıp Bayramın kutlu olsun Türkiye.

İLGİLİ HABERLER

 • Miniklere örnek olacak uygulama

  Öğrencilerin diş sağlığını korumak ve dişlerin çürüğe karşı direncini artırmak amacıyla florür vernik uygulaması yapıldı.

 • Şehir Hastanesi’nde sona doğru

  Mersin’de yapımı süren şehir hastanesinin inşaatı mart ayında tamamlanacak.

 • Dünyanın ‘gözü’ Türkiye’de

  Sağlık turizmi kapsamında tıbbi uygulamalarda dünyanın sayılı ülkeleri arasına yerleşen Türkiye, özellikle yılda 40 bin ameliyatla birinci sırada bulunuyor.

 • Yeni dönem başladı

  Kümes ve işletme numarası ile yumurtlama tarihi yazılmamış olan A sınıfı yumurtalar toptan veya perakende olarak satışa sunulamayacak.

 • Bağımlılık çalışmalarına burs

  Yeşilay, bağımlılıklar alanında çalışma yapacak yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs veriyor.

BİLİYOR MUSUN?

 • 18 yaşa kadar güvence

  18 yaşından küçük olan bütün çocuklar anne babaları sigortalı olsun ya da olmasın sağlık hizmetlerinden koşulsuz olarak yararlanabiliyor.  DEVAMI


 • Kültür merkezleri arttı

  Bundan on yıl önce tüm Türkiye’de sadece 42 kültür merkezi vardı. Şimdi 84 kültür merkezi var.   DEVAMI


12 bin 561 km

2015 itibariyle doğalgaz boru hattı uzunluğu

 • Eğitimde dev proje

  FATİH Projesi kapsamında kısa sürede öğrenci ve öğretmenlere 62 bin 800 tablet dağıtılırken, okullara da 85 bin akıllı tahta yerleştirildi.  DEVAMI


 • Havamız daha kaliteli

  Hava kalitesinin ölçüldüğü istasyon sayısı on yıl önce sadece 16 taneydi. Şimdi 116 istasyonda ölçüm yapılıyor.  DEVAMI


 • 800’den 8 bine!

  Yoğun bakım yatak sayısı, son on yılda tam 10 kat artarak 869'dan 8 bin 100'e çıktı.   DEVAMI


 • Metro cazcıları şampiyon

  İnternette yayınlanan videolarıyla tanıdığımız 'Metro cazcıları' Avusturya'da düzenlenen Dünya Koro Şampiyonası'nda birinci oldu!  DEVAMI


 • Üniversiteliye destek

  Yurtlarda kalan üniversite öğrencileri artık daha sağlıklı beslenebiliyor. Üniversitelilere her ay 150 TL beslenme yardımı yapılıyor.   DEVAMI


 • Beyaz Saray’da büyük gurur

  İki Türk öğrencinin geliştirdiği ‘verimli enerji çözümleri’, Beyaz Saray’daki yarışmada iki dalda birden birinciliğe layık görüldü.  DEVAMI


 • Engellilere maaş kolaylığı

  Yüzde 70'ten fazla engelli olanların ve 65 yaş aylığı alan 85 yaş üstündeki vatandaşlar, maaşlarını evlerinden alabiliyor.  DEVAMI


 • Türk filmi izleniyor

  Yerli yapımlar 10 yıl önce 2 milyon kişi tarafından izlenirken bu rakam 20 milyon 800 bini aştı. 2013 yılının ilk 3 ayında ise bu rakam 14 milyona yaklaştı.  DEVAMI


 • Bartın gururla sunar

  Bartın Üniversitesinde yürütülen çalışmayla dünyada ilk kez parmak izinden cinsiyet tespit eden sistem geliştirildi.  DEVAMI


 • Şirketlerimiz sınır ötesinde

  Yurtdışında önemli yatırımlar yapan ve bir çok yabancıya iş kapısı olan Türk şirketleri, Türkiye'ye elde ettiği karın 1.2 milyar dolarını getirdi.  DEVAMI


 • Evde ücretsiz bakım

  Sağlık Bakanlığı tarafından verilen evde bakım hizmetlerinin ücreti, 2010 yılından beri devlet tarafından ödeniyor.   DEVAMI