17 Mart 2014 10:03

Okulu bitirene 100 bin lira hibe!

Öğrencilere teknolojik ürün fikirlerini gerçekleştirmeleri ve pazara sunmalarını sağlamak amacıyla 100 bin lira hibe desteği verilecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Teknogirişim Sermaye Desteği Programı’, ülkenin ekonomik geleceğini gençlere emanet etme projesi olarak dikkat çekiyor. Genç girişimcilerin teknolojik ürün fikirlerini gerçekleştirmeleri ve pazara sunmalarını sağlamak üzere ‘cansuyu’ niteliği taşıyan programla gençlere karşılıksız ve teminatsız olarak destek veriliyor. Söz konusu destek programından üniversitelerin sosyal bilimler hariç teknik bölümlerin son sınıfında okuyan, master, doktora yapan veya  mezuniyetleri üzerinden 5 yıl geçmemiş gençler yararlanabilecek.

Katılımcılar bakanlığın Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden online olarak  proje fikirlerini göndermeleri yeterli olacak. İş fikirleri, bakanlığa sunulmuş projeler alanlarında uzman öğretim üyelerinden oluşan panellerde değerlendiriliyor. Proje sahiplerine bu panellerde sunuş yaparak interaktif bir değerlendirme ortamı sunuluyor. Teknogirişim Sermaye Desteği Programı kapsamında projesi kabul edilen her gence 100 bin lira hibe verilecek.

Yaklaşık bin 700 müracaat

Program ile gençlerin teknoloji üretmesinde onlara yardımcı olunması, cesaretlendirilmesi ve özgüven kazandırılması amaçlanıyor. Söz konusu destek programıyla ilgili 2008 yılından bu yana 1034 gence sermaye desteği verildi.

2014 yılı çalışmaları da tamamlandı. Programa yaklaşık bin 700 müracaat olmuştu, bunlardan 284’üne Teknogirişim Sermaye Desteği olarak 100'er bin lira verilecek. Bugün itibarıyla bakanlığın internet sitesine giren gençler, kendi isimlerini TC kimlik numaralarıyla girecekler ve görecekler.

İşini geliştirmek isteyene 550 bin liraya kadar destek

Desteklenen 284 gencin 15 gün içerisinde şirket kurması isteniyor. Şirket kurduktan sonra bakanlığa müracaatlarını yapacaklar ve bakanlık avans olarak 50 bin lira nakit verecek. 6 aylık bir izleme sürecinden sonra proje başarılı yürürse, ikinci 50 bin liralık dilim de altıncı ayın sonunda verilecek ve bir yıl içinde gençlere 100 bin lira destek sağlanacak.

Yalnız bu, burada da kalmayacak. Bundan sonra işini daha da geliştirmek, büyütmek isteyen gençler de TÜBİTAK'ın 1512 kodlu Girişim Sermaye Programı'na alınacak. Orada da 550 bin liraya kadar yüzde 75'i hibe olmak kaydıyla destek verilecek.

Her yıl teknogirişim desteği alan gençlerden 10'u Amerika'daki Silikon Vadisi'ne gönderiliyor. Girişimciler projelerini burada uluslararası yatırımcılara tanıtıyor ve orada ortak yatırımcı bulmaya çalışıyor.

En fazla başvuru ODTÜ'den

Desteklenen projelerin 108'ini elektronik, bilişim teknolojileri ve telekomünikasyon alanındakiler oluşturuyor. Endüstriyel üretim, malzeme ve taşıma teknolojileri alanında 54, enerji ve biyolojik bilimler alanlarında da 30'ar proje destek almaya hak kazandı. En az destek 2 projeyle sosyal ve ekonomik konular alanında verildi.

Programa en fazla başvuru ise 159 adetle Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nden yapıldı. 73 farklı üniversite ile 31 farklı şehirden iş fikri desteklendi.

İLGİLİ HABERLER

 • Kavuşmaya az kaldı

  Tarihi İpek Yolu'nun devamı niteliğindeki Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde çalışmalar hava muhalefetine rağmen mühendis ve formenlerin gayretleriyle kontrollü bir şekilde devam ediyor.

 • Yönetmelik değişti

  Sürücü adayları ve sürücülerde aranacak sağlık şartlarına dair yönetmelikte yapılan değişikliğe göre, zeka geriliği (IQ düzeyi 79 ve altı), bunama sorunu, duygu ve heyecanı düşünceyi bozan sürekli bir hastalığı olanlar sürücü belgesi alamayacak.

 • Yerli şirkete gurbette de destek!

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ticari hayatına yeni başlayan şirketlere çeşitli imkanlar sunan kuluçka merkezlerinin yanında olduklarını belirterek, yurt dışında kurulan söz konusu merkezlere 3 milyon 850 bin dolara kadar destek verileceğini açıkladı.

 • 19 bin kişiye istihdam

  Kasımda 332 yatırım teşvik belgesi verildi. Yatırımların gerçekleştirilmesiyle 18 bin 785 kişinin istihdam edilmesi bekleniyor.

 • ‘Milli uydu’ 2020’de uzay yolcusu

  Mali kaynağı, tasarımı ve yazılımı tamamen yerli olan ‘milli uydu’nun ön tasarım aşaması tamamlandı. 2019 yılında tamamlanacak yerli uydu 2020 yılında uzaya gönderilecek.

BİLİYOR MUSUN?

 • 18 yaşa kadar güvence

  18 yaşından küçük olan bütün çocuklar anne babaları sigortalı olsun ya da olmasın sağlık hizmetlerinden koşulsuz olarak yararlanabiliyor.  DEVAMI


 • Kültür merkezleri arttı

  Bundan on yıl önce tüm Türkiye’de sadece 42 kültür merkezi vardı. Şimdi 84 kültür merkezi var.   DEVAMI


45 milyon

2015 itibariyle Türkiye'deki internet kullanıcı sayısı

 • Eğitimde dev proje

  FATİH Projesi kapsamında kısa sürede öğrenci ve öğretmenlere 62 bin 800 tablet dağıtılırken, okullara da 85 bin akıllı tahta yerleştirildi.  DEVAMI


 • Havamız daha kaliteli

  Hava kalitesinin ölçüldüğü istasyon sayısı on yıl önce sadece 16 taneydi. Şimdi 116 istasyonda ölçüm yapılıyor.  DEVAMI


 • 800’den 8 bine!

  Yoğun bakım yatak sayısı, son on yılda tam 10 kat artarak 869'dan 8 bin 100'e çıktı.   DEVAMI


 • Metro cazcıları şampiyon

  İnternette yayınlanan videolarıyla tanıdığımız 'Metro cazcıları' Avusturya'da düzenlenen Dünya Koro Şampiyonası'nda birinci oldu!  DEVAMI


 • Üniversiteliye destek

  Yurtlarda kalan üniversite öğrencileri artık daha sağlıklı beslenebiliyor. Üniversitelilere her ay 150 TL beslenme yardımı yapılıyor.   DEVAMI


 • Beyaz Saray’da büyük gurur

  İki Türk öğrencinin geliştirdiği ‘verimli enerji çözümleri’, Beyaz Saray’daki yarışmada iki dalda birden birinciliğe layık görüldü.  DEVAMI


 • Engellilere maaş kolaylığı

  Yüzde 70'ten fazla engelli olanların ve 65 yaş aylığı alan 85 yaş üstündeki vatandaşlar, maaşlarını evlerinden alabiliyor.  DEVAMI


 • Türk filmi izleniyor

  Yerli yapımlar 10 yıl önce 2 milyon kişi tarafından izlenirken bu rakam 20 milyon 800 bini aştı. 2013 yılının ilk 3 ayında ise bu rakam 14 milyona yaklaştı.  DEVAMI


 • Bartın gururla sunar

  Bartın Üniversitesinde yürütülen çalışmayla dünyada ilk kez parmak izinden cinsiyet tespit eden sistem geliştirildi.  DEVAMI


 • Şirketlerimiz sınır ötesinde

  Yurtdışında önemli yatırımlar yapan ve bir çok yabancıya iş kapısı olan Türk şirketleri, Türkiye'ye elde ettiği karın 1.2 milyar dolarını getirdi.  DEVAMI


 • Evde ücretsiz bakım

  Sağlık Bakanlığı tarafından verilen evde bakım hizmetlerinin ücreti, 2010 yılından beri devlet tarafından ödeniyor.   DEVAMI