22 Temmuz 2015 10:07

Komandolar zorlu eğitimlerden geçti

Türk ordusunun en seçkin komandolarının yetiştirildiği zorlu Komando İhtisas Kursu'nu başarıyla tamamlayan askerler brövelerini aldı.

Komando olmak için dünyanın en zorlu askeri eğitimlerinin verildiği Isparta Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'na gelen subay ve astsubaylar, kursa katılmak için ilk önce 4 hafta süren hazırlık döneminden sonra, psikolojik ve fiziksel giriş testlerinden geçti. Bu testlerde başarılı olan adaylar, eğitim kapsamında, 23 hafta süren güç, cesaret ve kararlılık gerektiren 'Derin kar ve şiddetli soğuklarda muharebe harekatı', 'Kara komando harekatı', 'Su üstü komando harekatı' ve 'Hava indirme harekatı' safhalarına katıldı.

Komando İhtisas Kursu'nun ilk safhası olan 'Derin kar ve şiddetli soğuklarda muharebe harekatı' sıfırın altında 20 dereceyi bulan soğuk havada Isparta'da Davraz Dağı'nda gerçekleştirildi.

Dört haftalık ilk bölümde, temel kayak eğitimi ve hedikle ilerleme tekniklerini öğrenen komandolar, kar araçları kullanma, derin kar ve şiddetli soğuklarda muhtelif silahlarla atış, soğuk hava koşullarına karşı oryantasyon, soğuk hava koşulları ve kış ortamında muharebelerin planlanması, dağlarda ve geçitlerde harekat, kurtarma ve kaçırma, esirgeme harekatı, derin karda kayaklı ve hedikli intikal, derin kar ve güç koşullarda hayatı idame ve barınma, kış dağcılığı, çığdan korunma ve sakınma, çığda arama kurtarma, ilk yardım ve sıhhi tahliye konularında eğitim aldı.

Kertenkele, kurbağa yiyerek hayatta kaldılar

Kursun ikinci aşaması olan ve 11 hafta süren 'Kara komando harekatı' Eğirdir merkez olmak üzere Burdur, Antalya, Konya ve Isparta'yı içine alan 20 bin kilometre karelik alanda gerçekleşti.

Harekat süresince komando adayları, 40 kilogramlık sırt çantaları ve teçhizatlarıyla 600 kilometrelik geçilmesi imkansız kabul edilen kanyonlar, sarp ve derin arazi parkurlarını aştı. Zaman zaman göğüslerine kadar gelen kar suyu içerisinde ilerleyen komandolar, senaryo gereği düşman bölgesinde kaldıkları 21 gün içerisinde son 3 gün boyunca kertenkele, kurbağa yiyerek hayatta kaldı.

El, ayak ve gözler bağlı olarak denize atıldılar

Komando İhtisas Kursu'nun üçüncü aşaması olan 'Su üstü komando harekatı' Ege Denizi'nde icra edildi.

Kursiyerler 4 hafta boyunca bir harekatta her türlü su engelini aşma yöntemlerini öğrenerek deniz ötesi hedeflere sızma, komando harekatı icra etme ve sıyrılma konularında ustalaştı.

Bu kapsamda teçhizatlı olarak askeri kurbağalama yüzme, kule atlama, su altı yüzme, dalış, su altından tüplü intikal, sal yapma, bot devirme, denizden ikmal gibi zorlu eğitimlere tabi tutulan komando adayları, fiziki ve psikolojik dayanıklılık gerektiren ve önemli bölümü gece devam eden eğitimler sonrası gerçekçi senaryolarla tatbikat yaptı.

En zorlu aşamalardan birisini de elleri, ayakları ve gözleri bağlı personelin hayatta kalma eğitimi oluşturdu. Yapılan tatbikatta tüm kursiyerler, elleri, ayakları ve gözleri bağlı olarak denize atıldıktan sonra hayatta kalarak en yakın unsura ulaşmaya çalıştı.

Son aşama hava indirme harekatı

Komando İhtisas Kursu'nun dördüncü ve son aşaması olan 'Hava indirme harekatı safhası' Kayseri'de tamamlandı.

Bu safhada gözüpek ve korkusuz komando adayları, yer eğitimini müteakip hedeflerine ulaşmak için önceden saptanan hedeflere paraşütle sızdı. Verilen eğitimde 400 metre yükseklikten atlayan komando adayları askeri paraşütçülüğün yanında hava indirme harekatı eğitimi de alarak kursu tamamladı.

Kursa başlayan personelin yaklaşık yüzde 50'sinden biraz fazlası toplam 27 hafta süren zorlu bir sürecin ve eğitimin sonunda, kursu bitirerek gerçek bir komando oldu.

Komando İhtisas Kursu, Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'nın diğer eğitimlerinin de temelini oluşturan en önemli kurs olarak biliniyor. Kursu başarıyla bitiren personel TSK'nın komando ihtiyacını karşılayarak, ülke savunmasında önemli görevler üstleniyor.

Ayrıca farklı zaman dilimlerinde dost ve müttefik ülke subay ve astsubaylarının da komando kurslarına katılımları ile kurs, uluslararası bir kimliğe kavuşmuş durumda.

Şu ana kadar 16 farklı ülke personeline değişik sürelerde kurs verilerek ortak eğitim ve tatbikatlar gerçekleştirildi.

Haberin Fotoğrafları

Komando Komando1 Komando2 Komando3 Komando4 Komando5 Komando6 Komando7 Komando8 Komando9 Komando10 Komando11 Komando12

İLGİLİ HABERLER

 • Kavuşmaya az kaldı

  Tarihi İpek Yolu'nun devamı niteliğindeki Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde çalışmalar hava muhalefetine rağmen mühendis ve formenlerin gayretleriyle kontrollü bir şekilde devam ediyor.

 • Yönetmelik değişti

  Sürücü adayları ve sürücülerde aranacak sağlık şartlarına dair yönetmelikte yapılan değişikliğe göre, zeka geriliği (IQ düzeyi 79 ve altı), bunama sorunu, duygu ve heyecanı düşünceyi bozan sürekli bir hastalığı olanlar sürücü belgesi alamayacak.

 • Yerli şirkete gurbette de destek!

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ticari hayatına yeni başlayan şirketlere çeşitli imkanlar sunan kuluçka merkezlerinin yanında olduklarını belirterek, yurt dışında kurulan söz konusu merkezlere 3 milyon 850 bin dolara kadar destek verileceğini açıkladı.

 • 19 bin kişiye istihdam

  Kasımda 332 yatırım teşvik belgesi verildi. Yatırımların gerçekleştirilmesiyle 18 bin 785 kişinin istihdam edilmesi bekleniyor.

 • ‘Milli uydu’ 2020’de uzay yolcusu

  Mali kaynağı, tasarımı ve yazılımı tamamen yerli olan ‘milli uydu’nun ön tasarım aşaması tamamlandı. 2019 yılında tamamlanacak yerli uydu 2020 yılında uzaya gönderilecek.

BİLİYOR MUSUN?

 • 18 yaşa kadar güvence

  18 yaşından küçük olan bütün çocuklar anne babaları sigortalı olsun ya da olmasın sağlık hizmetlerinden koşulsuz olarak yararlanabiliyor.  DEVAMI


 • Kültür merkezleri arttı

  Bundan on yıl önce tüm Türkiye’de sadece 42 kültür merkezi vardı. Şimdi 84 kültür merkezi var.   DEVAMI


1.9 milyar

2003-2015 döneminde öğrencilere ücretsiz dağıtılan ders kitabı sayısı

 • Eğitimde dev proje

  FATİH Projesi kapsamında kısa sürede öğrenci ve öğretmenlere 62 bin 800 tablet dağıtılırken, okullara da 85 bin akıllı tahta yerleştirildi.  DEVAMI


 • Havamız daha kaliteli

  Hava kalitesinin ölçüldüğü istasyon sayısı on yıl önce sadece 16 taneydi. Şimdi 116 istasyonda ölçüm yapılıyor.  DEVAMI


 • 800’den 8 bine!

  Yoğun bakım yatak sayısı, son on yılda tam 10 kat artarak 869'dan 8 bin 100'e çıktı.   DEVAMI


 • Metro cazcıları şampiyon

  İnternette yayınlanan videolarıyla tanıdığımız 'Metro cazcıları' Avusturya'da düzenlenen Dünya Koro Şampiyonası'nda birinci oldu!  DEVAMI


 • Üniversiteliye destek

  Yurtlarda kalan üniversite öğrencileri artık daha sağlıklı beslenebiliyor. Üniversitelilere her ay 150 TL beslenme yardımı yapılıyor.   DEVAMI


 • Beyaz Saray’da büyük gurur

  İki Türk öğrencinin geliştirdiği ‘verimli enerji çözümleri’, Beyaz Saray’daki yarışmada iki dalda birden birinciliğe layık görüldü.  DEVAMI


 • Engellilere maaş kolaylığı

  Yüzde 70'ten fazla engelli olanların ve 65 yaş aylığı alan 85 yaş üstündeki vatandaşlar, maaşlarını evlerinden alabiliyor.  DEVAMI


 • Türk filmi izleniyor

  Yerli yapımlar 10 yıl önce 2 milyon kişi tarafından izlenirken bu rakam 20 milyon 800 bini aştı. 2013 yılının ilk 3 ayında ise bu rakam 14 milyona yaklaştı.  DEVAMI


 • Bartın gururla sunar

  Bartın Üniversitesinde yürütülen çalışmayla dünyada ilk kez parmak izinden cinsiyet tespit eden sistem geliştirildi.  DEVAMI


 • Şirketlerimiz sınır ötesinde

  Yurtdışında önemli yatırımlar yapan ve bir çok yabancıya iş kapısı olan Türk şirketleri, Türkiye'ye elde ettiği karın 1.2 milyar dolarını getirdi.  DEVAMI


 • Evde ücretsiz bakım

  Sağlık Bakanlığı tarafından verilen evde bakım hizmetlerinin ücreti, 2010 yılından beri devlet tarafından ödeniyor.   DEVAMI